Перевезення померлих, Перевозка умерших

Про нас

Стаття з видання «Naszwybir.Pl» від 12 березня 2017
Олег Мілінський: «В Італії на похоронах плачуть тільки українці»

В українському суспільстві розмов про смерть уникають. Натомість директор фірми «Фунералія» Олег Мілінський не тільки спокійно говорить на тему поховань, але й може фахово пояснити, як вибрати домовину чи перевезти тіло з Португалії. Бізнесмен із Хмельницького, який поставив собі за мету допомагати людям гідно попрощатися з близькими, два роки тому перебрався з родиною до Варшави і тепер розвиває мережу міжнародних перевезень померлих.

Від лікарів, кулінарів, журналістів часто можна почути, що про свою професію вони мріяли з дитинства. Керування бюро ритуальних послуг важко назвати омріяною посадою. Як Ви прийшли у цей бізнес?
Якраз у дитинстві я боявся похорону й усього, що з ним пов’язано. Коли став дорослим, одружився, ми з жінкою поїхали до Італії заробити грошей. Власне там, на півдні Європи, я побачив похорон абсолютно іншого типу: багатий, урочистий, з великою увагою до деталей – катафалк, труна, підготовлене красиве тіло. Це був 2002 рік, в Україні такого тоді й близько не було. Пропрацювавши в Італії 4 роки, ми повернулися до Хмельницького з ідеєю відкрити бюро ритуальних послуг, яке б допомагало людям не просто поховати небіжчика, а зробити красиву церемонію прощання з дорогою людиною. Гроші в людей уже почали з’являтися, а ніша на ринку була незаповнена.
І як в Україні пішов похоронний бізнес?
Почали з того, що купили катафалк фірми Mercedes. Десять років тому це було щось – тільки Київ, Одеса чи Львів могли похвалитися чимось подібним. Люди з часом почали питати – чи копаємо могили, робимо поминки, чи можемо допомогти з документами? Ми швидко зрозуміли, що, крім потреби в гідному, естетичному похороні, люди прагнуть отримати послуги за принципом «одного вікна» – коли всі справи можна залагодити в одному місці. Щось робили самі, часом контактували з посередниками. Але ми показали клієнтам, що можна прийти до нашого офісу, принести документи на померлого, а решту зробимо ми.
Ви раціонально обрали нішу на ринку, але залишається емоційний аспект роботи – власники фірм ритуальних послуг зустрічаються з людьми у найгірший день їхнього життя, коли йде хтось із родини чи друзів. Чи не боялися, що не порадите собі з чужим смутком?
Це важко і до цього не можна звикнути. Але це не єдині емоції, які маєш у цій роботі. Люди надзвичайно вдячні, коли в такий сумний день вони можуть не хвилюватися через проблеми з логістикою чи документами. Мені після похорону часто дзвонять із подякою, пишуть у соціальних мережах. Мабуть, найбільш вдячні саме ті, чиї рідні померли за кордоном, а наша фірма опікується перевезенням тіла до України. Бо в перші хвилі українцям здається: якщо родич помер десь за кордоном, то нічого зробити не можна, а якщо можна – то за шалені кошти. Коли ж вони бачать, що робота оперативно виконується, що вони можуть поховати члена родини вдома, їхня вдячність компенсує всі негативні аспекти праці.
Коли прийшло рішення розширити бізнес із простого бюро ритуальних послуг до міжнародних перевезень померлих?
Усе знову почалося з Італії. В якийсь момент люди все частіше почали звертатися з проханням привезти тіло померлого родича звідти. Інші фірми відмовлялися, бо не знали, як це робиться. А я на заробітках вивчив італійську, тому взявся за справу. Перші рази було важко: бувало, ми навіть тиждень проводили на місці, аби залагодити всі формальності. Але в результаті виконували бажання найближчих.
Новий імпульс до розширення бізнесу з’явився останніми роками зі зростанням українських громад на Заході. У трагічній ситуації українці хочуть мати справу з кимось, кому довіряють. Та й ціна похорону відіграє не останню роль. Поляки сміються, а італійці взагалі не вірять, що весь похорон може коштувати 100 євро.
У мене є відчуття, що українці уникають теми смерті. Рідко хто пише заповіт, ще менше людей детально проговорює з близькими, яким бачать свій похорон. Виїжджаючи за кордон, воліють не купувати страховку, вважають, що нічого поганого з ними не станеться. Це все, мабуть, впливає на поховальний ритуал.
На Заході, особливо в протестантських країнах, люди часто планують свій похорон. Є навіть такий тип угод – попередній договір між особою та бюро ритуальних послуг. Мені знайомий італієць показував у себе цілу шафу таких – старші люди підписали з його поховальною фірмою папери, де описано весь обряд, усі дрібниці, і вже внесли оплату. Родина тоді взагалі не має логістичних клопотів. В Україні ж люди живуть, наче цей сумний день не настане ніколи. На Заході важлива труна й важливе тіло, люди обирають гарну домовину, запрошують танатопластиків. Це основні грошові витрати на похорон. Українці ж майже всі гроші віддають на поминки. Я це бачу на прикладі поховання героїв АТО: найдешевша труна, тіло непідготовлене, зате поминки на все село. Для Європи це нонсенс.
Є ще одна різниця між західним та українським похороном. Ті ж італійці під час церемонії, і в церкві, і на цвинтарі, майже не плачуть – це вважається недоречним. Зате українці, які навіть випадково опиняються поряд, починають плакати за тим померлим італійцем. Додаткового драматизму українському похорону додають забобони. Українці закривають двері за небіжчиком, перегортають стільці, на яких стояла домовина, кидають ніж на підлогу, не провітрюють у хаті кілька днів… Причому Православна церква, особливо Московського патріархату, це підтримує! Доходить до того, що батюшки на цвинтарі починають керувати нашими працівниками: те можна, те не можна. Здається, священники часом спеціально накручують людей.
Людина помирає за кордоном, труну з померлим треба перевезти в Україну. Що далі?
До нас звертається, як правило, той хто буде оплачувати перевезення. Або родич, або працедавець, або страхова компанія – теоретично, всі власники шенгенських віз мусять мати страховку, яка покриє кошти перевезення тіла у випадку смерті. Хоча не з усіма українськими страховими вдається без проблем співпрацювати в цій ситуації. Далі ми беремо доручення на виконання робіт, ніякої оплати заздалегідь. У нас діє та сама система «одного вікна»: ми оформлюємо свідоцтво про смерть, дозвіл на перевезення тіла, організовуємо транспорт, перевезення через кордон, якщо треба – пізніше також похорон чи кремацію в Україні. Тільки потім клієнти з нами розраховуються.
Якщо знаєш процедури і маєш відповідний транспорт, вивезти тіло з ЄС – не проблема. Звісно, є нюанси: італійці, наприклад, захищають свій ринок, тому без партнерства з місцевим бюро не можна завершити процедуру репатріації тіла. Але загалом, чим більш демократична країна – тим легше з нею працюється. А от вивезти іноземця з України дуже важко. Навіть якщо щось прописано в законі, українська міліція та прокуратура будуть усіляко чинити опір: вимагають консула, приїзду родини… У Європі, якщо маєш ліцензію поховального бюро, всі це шанують.
Усе частіше з України емігрують не окремі люди, а цілі родини. Такі сім’ї воліють засновувати сімейний некрополь на новому місці чи все одно хочуть робити похорон на землі пращурів?
У Польщі я ніколи не чув, аби ховали когось із українських мігрантів. А от в Італії це доволі часто буває. Перше покоління ще хоче бути похованим вдома, а от друге вже вкорінюється повністю, навіть у такому вимірі. В поляків є ще цікавіша особливість: якщо вся родина, батьки та діти, виїжджають за кордон, то вони починають із Польщі ексгумувати своїх родичів і перевозити туди. Це називається повністю розірвати зв’язки з батьківщиною.
Що Ви робите в ситуації, якщо з проханням про перевезення тіла звертається родина, яка не може повністю оплатити послуги фірми?
Моя позиція така – якщо українець помер за кордоном і його родина хоче поховати його вдома, то не можна дозволити, аби гроші стали цьому на заваді. Єдина різниця між клієнтом, який в стані одразу оплатити замовлення, і тим, який має частину суми, – це час очікування. Тоді ми не їдемо окремо за тілом, а чекаємо на інше замовлення й перевозимо домовини разом. У нас є машини навіть на чотири тіла, тож це абсолютно реально. Між іншим, кордон катафалк проходить набагато швидше від звичайного транспорту. Жінка часом жартує, що без небіжчика додому їздити не хоче.
 

Стаття з видання «Gazeta.Ua» від 16 травня 2017
Олег Мілінський: «У Польщу й Італію наші катафалки їздять, як рейсові автобуси»

У нас із дружиною похоронне бюро в Хмельницькому. Якось звернувся німець. Хотів поховати у себе на батьківщині дружину-­українку. Вона приїхала сюди до рідних і померла. Чоловік оббігав усі ритуальні фірми, але ніхто не брався доправити тіло в Німеччину. Ми це зробили, — розповідає 32-річний Олег Мілінський. Із дружиною два роки тому переїхали у Варшаву. Відкрили фірму з міжнародних ритуальних послуг "Фунералія".

Якщо в Україні помирає родич іноземця, він звертається до польських фірм. Вони забирають покійника і відправляють із Києва літаком. У випадку загибелі українця за кордоном, його тіло перевозити нікому. Вирішили створити фірму, що працюватиме в цьому напрямку. Зареєстрували в Польщі, бо на території Євросоюзу легше працювати з іноземцями, компанії більше довіряють. Для поїздок по небіжчиків не потрібно робити візу.
Вперше перевозили тіло українки з Італії до Черкас. Жінка була заміжня за італійцем. Після смерті він від неї відмовився. На оформлення документів знадобилося 10 днів.
Найчастіше доводиться перевозити тіла заробітчан.
Після смерті людини відкривається ціла сімейна драма. Родичі не хочуть платити за перевезення тіла через образи, ділять спадок. Таких покійників ховають за кордоном. Приїхати в чужу країну на похорон дешевше, ніж оплатити доставку тіла. Хтось спеціально хоронить родича за межами країни, щоб потім було простіше оформити візу на відвідування могили. В консульствах з таких питань не відмовляють.
Українцям, які їдуть за кордон, варто страхувати життя. У випадку хвороби чи смерті поліс усе покриє.
Є покійники з величезною заборгованістю за лікування. Померлому в Італії медики нарахували 40 тисяч євро боргу. Людину до останнього лікують у кредит, гроші вимагають із родичів. Але забрати тіло можна без погашення боргу. Наші потім не виплачують, іноземні клініки нічого зробити не можуть.
Найпростіший спосіб зекономити — кремація. Урну купують в Україні за 600 гривень і передають за кордон. Там вона обійдеться значно дорожче. Православні рідко погоджуються на кремацію. А коли й наважуються, кладуть урну з попелом у труну і влаштовують похорон.
За кордоном холодильники для тіл є навіть у глухих селах. Похорони можуть робити через тиждень, місяць.
Часто мої колеги застряють у різних країнах через тяганину з документами. Буває, вимагають такі, яких в Україні не роблять. Наприклад, дозвіл міської ради на забирання тіла.
У Росії вимагають хабарі за безкоштовні довідки. Платимо по 500–600 євро. Неохоче йдуть на контакт з українцями. Сім'я одного вбитого просила пояснити, що сталося. Поліція навіть не прийшла не зустріч. Із такою ж бюрократією стикаюся і в Україні. Торік мусили поховати тут азербайджанку, бо поліція не схотіла дати один папірець.
Із ближніх країн тіла перевозимо автомобілями. В Польщу й Італію наші катафалки їздять, як рейсові автобуси. Щотижня забираємо померлого. Раніше регулярно возили заробітчан із Росії, зараз у лідерах — Польща. Із Туреччини і Єгипту покійників веземо влітку. Найчастіше не витримує серце.
Найважче — з туристами з островів. Там немає прямих рейсів. Тіло потрібно вантажити на катер, а потім — кілька разів на літак.
Жінка хотіла перевезти сина-альпініста, який розбився біля Евересту. Це коштувало понад 10 тисяч доларів. Збиралася продати квартиру. Врешті вирішила кремувати. Виявилося, крематоріїв у Непалі немає. Спалили на вогнищі, не залишилося навіть праху.
Для Європейських країн усе, що потрібно оформити родичам — довіреність на отримання тіла. Заставу чи грошей наперед не беремо.
Наступний крок — пошук тіла. Часто люди не підтримують зв'язку з родичами. Коли знаходимо померлого, дізнаємося, чи можна його забрати. Труднощі виникають, якщо сталося вбивство чи аварія. Тоді труп тримають, доки судмед­експерт дасть висновок. У Франції, Італії, Іспанії оформляти документи можуть лише місцеві похоронні фірми. За папірець можуть вимагати 2 тисячі доларів. Доводиться домовлятися.
Якось привезли додому не того покійника. Чоловік потрапив в аварію. Поліцейські, які відправляють тіла в морг, неправильно його підписали. Родичі не впізнали небіжчика, мусили везти назад і обмінювати. Інша фірма півроку тому кремувала не ту людину. Родичі подали до суду.
7 місяців — найдовше оформляли документи на померлого у фірмі Олега Мілінського. Чоловік потрапив під машину на пішохідному переході в Римі. Прокурор не віддавав тіло до закінчення суду.
7000 євро — 201 554 грн — обійдеться похорон у Берліні. Найдорожче коштує місце на кладовищі. Його здають на 20 років. Оренду потрібно оплатити одразу. Це близько 2400 євро. Це 67 200 грн. Згодом оренду можна продовжити. Найбільші похорони влаштовують у Грузії. Там заведено робити поминки на 600 і навіть на тисячу людей. Це коштуватиме 10–тис. євро або 287 тис. грн. Коли хоронять знатну людину, родичі часто беруть кредити. Найдешевше поховати в Ізраїлі — 1200 євро або 34500 грн. У цю суму входять поминки, оплата за молитву і пам'ятник.
Забирати тіла за кордоном дозволять лише спеціальними автомобілями з місцем для труни. Цьогоріч в Італії нас оштрафували на 3 тисячі євро. Коли їхали за покійником, потрапили в аварію. Машина врізалася в наш катафалк, його забрав евакуатор. Щоб не втрачати час, по покійника вислали звичайного буса. Його зупинили поліцейські, — каже Олег Мілінський. — Труну забрали в морг. Водія посадили за ґрати на ніч. Бус поставили на штрафмайданчик. Мусили висилати третю машину.
Стараємося допомагати людям, в яких немає грошей. Робимо знижку або перевозимо тіло безкош­товно. Тоді чекаємо на друге замовлення, щоб забрати двох покійників за раз. Маємо машини на чотири труни.
Кордон катафалк проходить швидше за звичайний транспорт. Жінка жартує, що без небіжчика додому їздити не хоче.

Стаття з видання vsim.ua від 05 серпня 2019 року
Олег Мілінський: "Допомогаю українцям в тяжкі хвилини життя - з відкритим серцем, з відкритою душею"

 
Українці - це нація мандрівників, нація мігрантів, нація чесних і працьовитих людей.
Українці - багатокультурні, толерантні, доброзичливі люди, які завжди готові допомогти.
Зараз українці активно вступають у сім'ю людей вільного світу і роблять величезний трудовий та інтелектуальний внесок у розвиток майже всіх країн Європи, Америки та Азії.
Таким українцем є я, Олег Мілінський - засновник і директор "Funeralia - Міжнародні ритуальні послуги та перевезення померлих" - поляк, який народився в Україні, в Хмельницькому.
Моєю підтримкою є прекрасна дружина Таня й донечки Маріана і Лілія.
Моя опора - моя рідня - брат Ігор і його дружина Вероніка.
Наша спільна мета і сенс життя - допомогти українцям у важкі часи втрати в будь-якій точці світу - без кордонів і обмежень.
Ця мета допомогла нашій невеликій українській компанії протягом 10 років стати потужним гравцем на міжнародному ринку ритуальних послуг, стати надійним партнером найбільших страхових компаній та похоронних закладів Європи та світу.
Просто знайте - я, Олег Мілінський та моя компанія "Funeralia - Міжнародні ритуальні послуги та перевезення померлих" допоможемо Вам у перевезенні тіла померлого з будь-якої країни Європи та світу в Україну, Росію, Білорусь, тощо.
 

Corporate Site - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.